Čo je pôrodná trauma?

 

Pôrodná trauma je posttraumatická stresová porucha (PTSD - posttraumatic stress disorder) prejavujúca sa v dôsledku pôrodu.  

Posttraumatická stresová porucha je definovaná ako reakcia na závažný stres, vznikajúca po náhlych ohrozujúcich situáciách (vojna, autonehoda, týranie, únos a pod.). Traumatické zážitky však nemusia vyústiť do posttraumatickej stresovej poruchy, pokiaľ ich človek zvládne spracovať a zaradí ich tak medzi ostatné každodenné skúsenosti. Porucha vzniká, ak toto spracovanie nenastane a pokiaľ stav trvá viac ako 3 mesiace, ide o chronickú formu PTSD.

V prípade pôrodnej traumy je vyvolávajúcim podnetom PTSD pôrod. Na vzniku sa podieľajú faktory ako napríklad krátky a veľmi bolestivý pôrod, indukcia pôrodu, nízky prah pre bolesť, pocity straty kontroly alebo nedostatočná komunikácia so zdravotníckym personálom (podrobnejšie rozobrané v časti Príčiny pôrodnej traumy).


Posttraumatická stresová porucha sa môže prekrývať s depresívnymi príznakmi.

Simkin (1991 citovaná podľa Goerovej, 2002) uvádza, že živé a hlboko pociťované spomienky na pôrod, pozitívne alebo negatívne, u žien pretrvávajú aj po 15 až 20 rokoch.

 

S názvom pôrodná trauma sa stretávame aj v prípade perinatálnej traumy dieťaťa, vo fyzickom (medicínskom) alebo psychickom zmysle. Pôrodnú traumu dieťaťa z psychického hľadiska ako prvý popísal psychoanalytik O. Rank. Keďže matka s dieťaťom sú úž od počatia neoddeliteľne spojení, pôrodná traumatizácia matky súvisí s pôrodnou traumou dieťaťa. Medzi tehotnou ženou a dieťaťom funguje väzba, v rámci ktorej podľa Vernyho a Kellyho (1993) prebieha ich vzájomná komunikácia na troch úrovniach. Ide o úroveň biologickú, behaviorálnu (prostredníctvom správania, zo strany matky napríklad masírovaním brucha a zo strany dieťaťa napríklad kopaním) a sympatickú (patrí sem vzájomná sympatia, láska a intuitívna komunikácia). Všetky tieto roviny sa prejavujú aj pri pôrode, ktorý nie je len fyzickým, ale aj psychickým dejom. 

Na týchto stránkach sa však zameriavame viac na pôrodnú traumu matky, ktorá je oproti pôrodnej traume dieťaťa málo diskutovaným problémom.

 


 

Zdroje:

 

GOER, H. 2002. Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu. 1. vyd. Praha : One Woman Press, 2002, 549 s. ISBN 80-86356-13-2.

VERNY, T., KELLY, J. 1993. Tajomný život dieťaťa pred narodením. 1. vyd. Bratislava : SPN, 1993, 177 s. ISBN 80-08-02055-5.