Dôsledky pôrodnej traumy

 

Pôrodná trauma má široké dôsledky na psychickú, fyzickú aj sociálnu oblasť života matky. Zároveň silno ovplyvňuje život dieťaťa, partnera ženy a prípadne aj ostatných členov rodiny.

 

Okrem spomínaných symptómov v psychickej oblasti (v časti Prejavy pôrodnej traumy), hrozí narušenie vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom, čo môže mať nepriaznivý dopad na jeho ďalší fyzický aj psychický vývin. Výskum S. Ayers (2006) preukázal nie len narušenie vzťahovej väzby medzi ženou a dieťaťom, ale aj medzi ženou a jej partnerom. V tomto prípade sa objavovali partnerské nezhody, sexuálne dysfunkcie, hádky a obviňovanie z pôrodu. 

 

Becková (2008) uvádza na základe svojho výskumu súvislosť pôrodnej traumy a problémov s dojčením. Stresujúci pôrod, pohotovostný cisársky rez a psychický stres alebo bolesť v súvislosti s pôrodom sú rizikovými faktormi pre správny nábeh laktácie. Aj v tomto prípade hrá rolu vzťahová väzba s dieťaťom, ktoré svojou existenciou žene môže pripomínať zažitú traumatickú situáciu. Ženy, ktoré mali dlhotrvajúce pôrody sa vyznačovali zvýšenou hladinou adrenalínu v krvi, čo sa následne negatívne prejavilo na ich produkcii mlieka. 

Neznamená to však, že tieto ženy nemajú šancu prirodzene dojčiť svoje dieťa. Dojčenie je zároveň výborným prostriedkom na budovanie vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom (ktorá zas spätne pozivítne ovplyvňuje dojčenie) a podporu ich psychickej a fyzickej pohody. Môže mať teda aj v prípade pôrodnej traumy pozitívny a liečivý vplyv. Pomoc s dojčením poskytujú laktačné poradkyne, viac na: https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

 

 

 


 

Zdroje:

Ayers S Eagle A Waring H (2006) The effects of childbirth related PTSD on women and their relationship : a qualitative study. Psychol Health Med 2006 Nov 11 (4) 389-98

Beck, Cheryl et al. Impact of Birth Trauma on Breastfeeding. Nursing Research, July/August 2008, vol. 57, no. 4, pp. 228-236.