Príčiny pôrodnej traumy

 

Na vznik pôrodnej traumy majú vplyv mnohé faktory a u každej ženy sú individuálne. Pôrod je sám o sebe hraničným zážitkom, no žena je od prírody schopná ho zvládnuť. Pokiaľ sa však pridružia ďalšie faktory, ktoré narúšajú najmä pocit bezpečia rodičky, zvyšuje sa riziko vzniku pôrodnej traumy.

Ako uvádza Birth Trauma Association (2007), príčiny môžme rozdeliť na objektívne (napr. typ pôrodu) a subjektívne (napr. pocity straty kontroly).

 

Medzi tieto faktory patrí:

  • dlhotrvajúci alebo krátky a veľmi bolestivý pôrod,
  • indukcia pôrodu,
  • nízky prah pre bolesť,
  • pocity straty kontroly,
  • veľa medicínskych zásahov,
  • pôrod vyžadujúci pohotovostné opatrenia (napr. cisársky rez),
  • neosobná starostlivosť a problémy s postojmi personálu,
  • cítenie sa ignorovaná,
  • nedostatok informácií a vysvetlení,
  • nedostatok súkromia a dôstojnosti,
  • strach o bezpečie dieťaťa,
  • predchádzajúca trauma.


Viaceré výskumy dokázali jednoznačnú súvislosť pôrodníckych intervencií s rozvojom pôrodnej traumy u žien. 

Podľa Creedyho (2000) sú najrizikovajšou skupinou pre rozvoj pôrodnej traumy ženy, ktoré podstúpili vysoký stupeň pôrodníckych zásahov a zároveň túto starostlivosť považovali za neadekvátnu. Z výskumnej vzorky Menageovej (1999) až tretina žien, ktoré uvádzali podstúpenie väčšieho množstva pôrodníckych zásahov, prekonávalo pôrodnú traumu. Negatívny vplyv pôrodníckych intervencií na popôrodný psychický stav ženy uvádza na základe výskumu aj Fisher et al. (1997). 

 

Výskum Wijmu a Soderquista (1997, citovaní podľa Beckovej, 2004) preukázal ako predisponujúce faktory paritu (vyšší výskyt pôrodnej traumy u prvorodičiek), psychiatrickú históriu ženy a negatívny kontakt so zdravotníckym personálom. Kvalitu a atmosféru kontaktu s personálom zdôrazňuje ako dôležitý faktor aj Christoff (2011). Ženy sú citlivé na negatívne postoje a snahu o manipuláciu (formou neposkytnutia dostatku jasných informácií a vynechávania ženy z rozhodovania o jej pôrode). Autorka uvádza, že v mimoriadne nepriateľskom prostredí sa mnohokrát ocitnú ženy, ktoré sa snažia aktívne ovplyvňovať svoj pôrod, odmietajú alebo spochybňujú niektoré lekárske intervencie, dožadujú sa jasných vysvetlení alebo akokoľvek nesúhlasia s konaním zdravotníckeho personálu. Konflikty, pocity bezmocnosti a degradácie narušujú bezpečnú atmosféru potrebnú k pôrodu a podporujú bludný kruh psychického stresu a fyzických komplikácií.

 

Mnohí autori (Schore, 1996; van der Kolk, 1998; Siegel, 1999; De Bellis a kol, 1999; Perry a kol. 1996; citovaní podľa Rothschild, 2007) tvrdia, že predispozíciu k psychickým poruchám, vrátane PTSD, možno nájsť v stresujúcich udalostiach z raného vývinu. Patrí sem napríklad zanedbávanie, telesné a sexuálne zneužívanie, zlyhanie raných väzieb a traumatické udalosti. Existuje predpoklad, že ľudia, ktorí v ranom detstve zažili traumu a/alebo nezažili zdravé pripútanie, majú neskôr v živote obmedzené schopnosti regulovať stres a pochopiť zmysel traumatických zážitkov (Rothschild, 2007). Creedy, Shochet, a Horsfall (2000, citovaní podľa Christoffovej, 2011) však upozorňujú, že pôrodná trauma je primárne situačne spôsobená, tj. vo väčšine prípadov sa traumatické poškodenie v predchádzajúcom živote nevyskytovalo.

 

 

 

 

Zdroje:

 

BECK, CH. T. 2004. Posttraumatic stress disorder due to childbirth. In Nursing research, roč. 53, 2004, č. 4, s. 214-224. ISSN 1538-9847.

BIRTH TRAUMA ASSOCIATION. 2007. What is birth trauma? [online] Dostupné na internete: <https://www.birthtraumaassociation.org.uk/what_is_trauma.htm> [cit. 2010-02-24]

CREEDY, D. K. 2000. Childbirth and the Development of Acute Trauma Symptoms: Incidence and Contributing Factors. In Birth. 27(2): 104 – 111

FISHER J, ASTBURY J, SMITH A. 1997. Adverse psychological impact of operative obstetric interventions: a prospective longitudinal study. In Aust N Z J Psychiatry 1997 Oct;31(5):728-38

CHRISTOFF, K. 2011. Unsupportive or abusive birth environment. [online] Dostupné na internete:

MENAGE, J. 1993. Post-Traumatic Stress Disorder in Women Who Have Undergone Obstetric and/or Gynaecological Procedures. In Journal of Reproductive and Infant Psychology. 11: 221-228

ROTHSCHILD, B. 2007. Pamäť tela. 1. vyd. Humenné : Pro Familia, 2007, 213 s. ISBN 978-80-967964-5-8.