Depresia alebo trauma?


Pôrodná trauma a popôrodná depresia sú dve rôzne poruchy, ktoré sa však svojimi príznakmi môžu prekrývať alebo sa môžu vyskytovať súčasne.
Diagnosticky má však každá z porúch svoj vlastný obraz a príznaky.

Popôrodná depresia je porucha nálady úzko súvisiaca s hormonálnymi procesmi v ženskom tele. Podľa Geiselovej (2004) sa všeobecne rozdeľuje oblasť pocitov smútku po pôrode do troch kategórií: 

  • "Baby blues"
    - takmer 80% žien pociťuje veľké psychické výkyvy a zmeny nálad väčšinou tretí alebo štvrtý deň po pôrode. Nálady sa menia od radosti až po zlosť, ženy sú precitlivené a zraniteľné. Plač je spôsobený silnými emóciami, ktoré však nemusia jednoznačne znamenať smútok.
  • Popôrodná depresia
    - ženy, ktoré ňou trpia sú vystavené nagatívnym emóciam (pocity neschopnosti, hanby, zlosti a nadmernej záťaže) a objavuje sa u nich aj nespavosť. Týmito príznakmi údajne v prvých mesiacoch po pôrode trpí 10 - 20% matiek.
  • Popôrodná psychóza
    - ťažká porucha, ktorou trpí priemerne jedna matka z tisíc. Objavujú sa halucinácie, stavy vyčerpanosti, návaly hnevu, strata kontaktu s realitou, myšlienky na samovraždu alebo vraždu dieťaťa.


Vznik popôrodnej depresie a mnohé faktory, ktoré naň vplývajú sú stále predmetom výskumu. Uvádzajú sa však osobnostné predpoklady ženy, kvalita vzťahovej väzby s dieťaťom alebo sociálne vplyvy okolia.

Pôrodná trauma je druhom posttraumatickej stresovej poruchy. Rozvíja sa po emočne ťažkej, ohrozujúcej situácií, ktorou je v tomto prípade pôrod.
Nejedná sa teda o poruchu nálady, ale o reakciu na závažný stres. 
Popôrodná depresia sa môže rozvinúť aj u žien, ktoré mali zo svojho pôrodu pozitívne pocity. Pôrodná trauma sa však rozvíja po pôrodoch, ktoré boli negatívne, traumatizujúce a bol pri nich výrazne narušený pocit bezpečia ženy. Traumatickosť svojho pôrodu si žena nemusí uvedomovať hneď, ale až s odstupom času (viac v časti Prejavy pôrodnej traumy).

Príznaky pôrodnej depresie a pôrodnej traumy sa však môžu prekrývať. Napríklad ženy, ktoré trpia pôrodnou traumou mávajú depresívne symptómy, v oboch poruchách sa vyskytujú aj problémy so spánkom.
Tieto dve poruchy od seba nemožno úplne oddeliť, pretože aj faktory, ktoré sa podieľajú na ich vzniku môžu byť spoločné (napríklad narušenie prirodzenej hormonálnej rovnováhy pôrodného procesu a popôrodného obdobia). 

 

 

 

Zdroje:

GEISEL, E., 2004. Slzy po porodu. 1. vyd. Praha : One Woman Press, 2004