Psychosomatické aspekty pôrodu


Fyzický priebeh pôrodu a psychický stav rodičky sú v neustálom prepojení a navzájom na seba vplývajú. Náhla zmena jedného môže zásadne ovplyvniť stav druhého (napríklad zastavenie pôrodu môže spôsobiť u ženy obavy, a na druhej strane obavy ženy môžu spôsobiť zastavenie pôrodu). Fyzickú a psychickú stránku pôrodu preto nemožno oddeľovať.

Podľa mnohých autorov (Gaskin, 2010; Northrupová, 2008; Odent, 2004; Stadelmann, 2009; Štromerová, 2005; Verny, Kelly, 1993) má to, ako sa žena cíti v čase pôrodu nesmierny vplyv na jeho fyzický priebeh. Vo všeobecnosti, ak je uvoľnená a pozitívne naladená, má dobré predpoklady pre jednoduchý a bezproblémový pôrod. Ak je naopak v negatívnom naladení, plná pochybností a obáv, riziko komplikácií vzrastá.

Pre psychickú pohodu rodičky je mimoriadne dôležitý pocit bezpečia. (viac v časti Prevencia pri pôrode)

 

Dôležitým aspektom psychosomatiky pôrodu je pôrodná bolesť. Jej vnímanie, psychické prežívanie pôrodu a jeho fyzický priebeh sú mnohonásobne prepojené. Ženy majú rôzne prahy pre vnímanie pôrodnej bolesti a preto je podľa Štromerovej (2005) potrebné aj tu zaujať individuálny prístup.

Pôrodná bolesť je prirodzeným javom sprevádzajúcim pôrod a ženské telo vlastní prirodzené mechanizmy na jej zvládanie. Vnímanie pôrodnej bolesti je ovplyvnené zvýšenou hladinou endorfínov,  hormónov s funkciou podobnou morfínu. Zistilo sa, že čím dlhší a ťažší je pre ženu pôrod, tým vyššie vystúpi hladina endorfínov v jej organizme (Odent, 2004).

Podľa Štromerovej (2005) závisí vnímanie pôrodnej bolesti od prístupu rodiacej ženy. Bolesť totiž sídli v mysli a v najväčšej miere je spôsobená tým, že sa jej žena zľakne, stiahne sa a silou celého svojho tela sa jej bráni. Najvýhodnejšie je podľa autorky dostať sa do pozície pozorovateľa, ktorý celý proces sleduje, ale nesnaží sa doňho zasahovať. Nebrániť sa bolesti, otvoriť sa, nechať ju voľne prísť a odísť a ďalej sa ňou nezaoberať. Ak bude žena medzi sťahmi premýšľať o tom, že ten ďalší už neprežije, spôsobí si tým omnoho silnejšiu bolesť. Teplica (2007) uvádza, že niektoré ženy sú intenzitou pôrodnej bolesti tak prekvapené, že u nich vznikajú pocity nedôvery k celej predchádzajúcej aktivite (predpôrodnej príprave a doterajšiemu priebehu pôrodu). Môže sa stať, že žena vníma nezvládnutie pôrodnej bolesti vlastnými silami (a použitie lekárskych prostriedkov) ako osobnú prehru (ide najmä o ženy, ktoré plánovali rodiť prirodzeným spôsobom). Podľa autora je preto potrebné, aby ženám o pôrodnej bolesti lekári vopred podali jasné a presné informácie, ktoré ich však nemajú vystrašiť, ale naopak ubezpečiť, že ak nastanú komplikácie, personál je pripravený im pomôcť.

 

Na fyzický priebeh pôrodu môžu mať vplyv aj trvalejšie osobnostné a psychické faktory rodičky. Nasledujúce rozdelenie uvádza Northrupová (2008, s.113):

 

Tab. 1 Psychické a osobnostné faktory vplývajúce na priebeh pôrodu

Pozitívne pôsobenie

Negatívne pôsobenie

Aktivita

Pasivita

Nezávislosť

Závislosť

Sebestačnosť

Spoliehanie sa na druhých

Schopnosť prijímať pomoc

Neschopnosť prijímať pomoc

Prijatie ženskosti

Odmietnutie ženskosti

Zdravá sexualita

Potlačená sexualita

Videnie seba  ako sexuálnej bytosti

Videnie seba ako sexuálneho objektu

Dospelosť

Detinskosť

Primerané predstavy o pôrode

Obmedzené predstavy o pôrode

Prispôsobivosť

Neprispôsobilosť

Jasná, úprimná komunikácia

Neúprimná, manipulatívna komunikácia

Náboženské presvedčenie priaznivé pôrodu

Náboženské presvedčenie kolidujúce s pôrodom

Poňatie seba samej ako silnej ženy

Poňatie seba samej ako slabej ženy

Integrácia ducha a tela

Rozpoltenosť ducha a tela

Láskyplné vzťahy

Konfliktné vzťahy

Stotožnenie s prípravou na pôrod

Nesúlad s prípravou na pôrod

Zvládnuté obavy

Nezvládnuté obavy

Chcené dieťa

Nechcené dieťa

Vlastné rozhodovanie o živote

Vonkajšie zásahy do života ženy

 

 

Psychosomatické aspekty pôrodu sú stále otvorenou témou, ktorá si vyžaduje ďalšie skúmanie. Elizabeth Geisel (2004, s. 54) sa domnieva, že tento fakt je potrebné zohľadniť v starostlivosti o ženu v pôrodnom období: „Čiastočné poznatky, ktorými dnes disponujeme, by mali vzbudzovať rešpekt voči subtílnym procesom, ktoré hoci nechápeme do posledného detailu, by mali vzbudzovať náš obdiv a zdržanlivosť.“

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

        GEISEL, E. 2004. Slzy po porodu. 1. vyd. Praha : One Wonam Press, 2004, 253 s. 

NORTHRUPOVÁ, CH. 2008. Zdravá žena od prvního početí po stáří. 1. vyd. Praha : Columbus, 2008, 493 s. ISBN 978-80-7249-250-3.

ODENT, M. 2004. Znovuzrozený porod. 1. vyd. Praha : Argo, 2004, 152 s. ISBN 80-85794-69-1.

STADELMANN, I. 2009. Zdravé těhotenství, přirozený porod. 3. vyd. Praha : One Woman Press, 2009, 514 s. ISBN 978-80-86356-50-1.

ŠTROMEROVÁ, Z. 2005. Možnost volby. 

TEPLICA, A. 2007. Alternatívne metódy v pôrodníctve. In Slovenská gynekológia a pôrodníctvo, roč. 14, 2007, č. 1. - 4., s. 31 – 36.

VERNY, T., KELLY, J. 1993. Tajomný život dieťaťa pred narodením. 1. vyd. Bratislava : SPN, 1993, 177 s. ISBN 80-08-02055-5.